infografik

İnfografik hazırlarken bu maddelere dikkat!

İnfografikler, sosyal medya üzerinden yapılan, kampanya veya pazarlamalarda son zamanların gözdesi diyebiliriz. Görsel olarak çarpıcı olan bir infografiğin, çoğu gönderiyi geçip tıklanma ihtimali çok yüksek… Güncel kullanıcı tepkilerine göre infografiklerin tıklanmasının asıl nedeni uzun metinler yerine tercih edilmesi…
İnfografik hazırlarken dikkatsizce yapılan hatalar, infografiğinizde başarısız olmanıza neden olabilir. Bir infografiğin vermek istediği mesajı verirken açık ve net olması da bu durumda çok önemli. Karışık ve amacı dışına çıkan infografikler başarısızlıkla sonuçlanıyor. Peki infografikte nelere dikkat edilmeli?
Kullanıcının ilgisini çekmeli!
İnfografiğinizde en çok dikkat etmeniz gereken noktalardan biri kullanıcının ilk görüşte ilgisini çekebilmek. İnfografiklere elbise olarak bakabilirsiniz. ilk elbiseyi gördüğünüzde ilginizi çekerse kullanışlı olmasına veya parasına göre değerlendirirsiniz. Kullanıcının ilgilisini başlığınızla veya sıkıcı olmayan içeriğinizle çekebilirsiniz. Bunun için yapacağınız infografiğin konusu hakkında geniş araştırmalar yapmalısınız.
İçeriksiz infografik… Olmaz!
İnfografiği yapıp öylece bıraktınız mı? Maalesef bu yapacağınız infografiği çöp kutusuna buruşturup atmaktan başka bir şey olmaz… İçerik her zaman yararlıdır. Ne kadar vermek istediğiniz bilgileri infografikle verseniz de, içerik veya makale olmadıkça kullanıcı için asla kullanıcı olmaz.
Tanıtım yapıldı mı?
Hazırladığınız proje için tanıtım şart gibi gözüküyor… Neden mi? “Reklamın iyisi kötüsü olmaz” dedikleri bu olsa gerek! Hazırladığınız infografiği güzel bir linkle tüm sosyal medyalardan pazarlamalısınız. Artık elinizden ne kadar geliyorsa :) Fakat emin olun yapacağınız her paylaşım veya arkadaşlarınız paylaşması bile büyük bir etki yaratacak!
Tanıtım yeterli değilse, reklam şart!
Sosyal medyalarda büyük bir kitleye hitap etmiyorsanız tanıtımınız olumsuz olabilir. Bundan dolayı reklam tam bu sırada devreye giriyor. Hedef kitlenize ulaşabilmek adına küçük çaplı da olsa reklam vermelisiniz.
Dikkat çekici tasarım :)
İnfografikte sadece içerik değil tasarım da çok önemli… Yapacağınız tasarım sayesinde ilk bakışta okuyucuyu meraklandırabilirsiniz.
Sosyal paylaşım butonlarını unutmayın…
Hızlı okunabilen ve güzel bir tasarıma sahip infografikler her zaman iyi karşılanır. Sosyal medyayı sonuna kadar kullanmak adına sosyal medya butonlarını koymayı unutmayın.