batarya

Cep telefonunuzun bataryası sizi ele verebilir!

Teknolojinin günden güne gelişmesiyle binlerce asparagas haber çıkıyor… Durumlar böyle olunca da bazı başlıkları bazen es geçiyoruz. Fakat şimdi okuyacağınız haber Ocak 2016’da, 1 milyon web sitesi üzerinde toplanan verilere dayanıyor. Kısaca yalan olma ihtimali çok düşük. :)
Media Group bünyesindeki İngiliz gazetesi olan The Guardian’da, gizlilik uzmanlarının yaptığı bir açıklamaya göre, HTML 5 batarya durumu API’ları, batarya kullanım parmak izine dayanarak bazı telefonları tanımlamak için kullanılabiliyor. Bu da demek oluyor ki; mobil cihazlarınız batarya ömrünü kontrol edebilmek için web sitelerine olanak tanıyan yazılımda kullanıcı kimliğini tehdit edebilecek riskler bulunmakta.
İnternet üzerinden bu işlevi yerine getiren yazılımlar olduğunu düşünen Princeton Üniversitesi araştırmacıları daha büyük bir risk olabileceğini söylüyor. Geçtiğimiz ay yayınlanan bir makaleye göre araştırmacılar ilgili batarya API’sini kullanan ve belirli bir cihazı tanımlayarak onu web üzerinde izleyen iki yazılım tespit ettiler.